yurtdisinda-staj

Staj iş hayatına başlayacak kişiler için bir ön prova diyebiliriz. Öğrenci iken çalışarak tecrübe edinmek mezun olduktan sonra profesyonel iş yaşantısında geçişte kesinlikle önemli bir avantaj sağlar. İşte bu anlamda iyi bir kariyer hedefleyen tüm öğrencilere yada yeni mezunlara kesinlikle yurtdışı staj programalarını tavsiye edeiyoruz.

Yurtdışında staj olanakları neler, kimler faydalanabilir, avantajları, dezavantajları , nelerdir. Tüm bunlara yazımızda değinmeye çalışacağız.

Yurt dışı staj programlarından kimler faydalanabilir?

Üniversite öğrencileri yada üniversiteden yeni mezun olmuş en az 18 yaş ve üzerinden olan ve en az Upper-Intermediate düzeyde ingilizce bilen, konuşabilen herkes genel anlamda yurtdışında staj programlarına katılabilir. Yurtdışında ki bazı staj programları ise dil eğitimi ya da meslekî sertifika – diploma programları ile birlikte sunulmaktadır. Yani öncesinde Yurtdışı Staj yapmak istediğiniz ülkede bu anlamda bir eğitim almanız gerekir. Yine bazı staj programları için en az 2 adet referans sunmak ve ilgili duydukları alanda veya kendi alanlarına en yakın olan iş alanlarının birinde en az 1 yıl süreyle deneyim sahibi olup bunu belge kanıtlamak zorundadırlar. Örneğin : yurtdışında turizm, ahçılık gibi.

İlgili olduğu alan dışında farklı bir branşta staj yapmak isteyenlerin ise daha fazla referans sunmaları ve daha uzun süre iş deneyimine sahip olduklarını kanıtlamaları gereklidir.

Ne tür staj programlar var ve yurtdışı staj programlarının süreleri ne kadar ?

İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde farklı alanlarda uygulanan dil eğitim programı sonrasında teorik bilgiyi pratikte kullanabilmek için sunulan kısa süreli staj programları vardır. İngiltere vize prosedürü gereği kısa süreli öğrencilere çalışma izni vermediği için Türk öğrenciler İngiltere’deki dil eğitimi programlarına katılabilir, ancak staj yerleştirme avantajlarından yararlanamaz. Orta düzey İngilizce bilgisine sahip üniversite mezunlarına çeşitli alanlarda sunulan 12-36 hafta süren sertifika ve diploma programları da, program sonunda öğrencilere 1-2 ay süreyle staj imkânı sunmaktadır. Bu staj programlarından farklı olarak Amerika’da maaşlı ve maaşsız olmak üzere çeşitli staj programları bulunmaktadır. Son yıllarda Malta’da Staj yapmak isteyen Türk öğrencilere farklı seçenekler sunmaktadır.

Malta’da Staj :

Malta dil okuu + Malta staj programı, hem eğitim aldığınız sınıfta, hem de malta dil okulunuzun sizden bir ek ücret karşılığında bulduğu profesyonel ortamlardaki işlerde İngilizcenizi geliştirip pratik yapma şansını sunmak adına tasarlanmış bir programdır. Programa Malta’da dil eğitimi almak isteyen herkes başvurudabulnabilir.Malta staj programında kurs sonrası, öğrenciler farklı Malta’lı şirketlerde çalışıp çalıştıkları yerdeki ana dili İngilizce olan insanlarla iletişim halinde olduklarından İngilizce pratik yapma, İngilizce ve uluslararası iş kültürünü anlama şansı yakalamaktadırlar.

Malta çalışarak eğitim programına katılmak isteyen öğrencilerin mutlaka intermediate (orta) seviyede İngilizce dil bilgisine sahip olması gerekmektedir.

Malta Staj Program süresi en az 4 hafta İngilizce kursu ile başlar ve seviyeleri intermediate olana kadar kursa devam ederler. Bu süreç sonunda ek bir küçük ücretle 4 haftalık staj dönemi izler. Staj dönemi 4 hafta ile 1 yıl arasında değişmektedir. Malta’lı şirket, öğrencilerin maksimum yarar sağlamaları adında için staj süresinin en az 8 – 12 hafta arasında olmasını istemektedirler.

Malta Staj programında öğrencilere herhangi bir maaş ödenmez. Fakat bazı şirketler öğrencilere yenek ve yol masraflarını karşılamaktadır. Bu durum tamamen Malta’da staj yapılan kurumun yetkilisinin insiyatifindedir.

Malta’da hangi alanlarda staj yapılır ? Hotel& Catering, Turizm, Pazarama, Finans, Medya, PR, Ofis yönetimi, Hukuk, Moda, Eğitim , Grafik Tasarım ve Mimarlık

Malta Staj programları, öğrencinin ilgi alanına, özellik ve önceki iş tecrübelerine göre belirlenir. Başvuru yapılırken, öğrencilerden en az 2-3 alanda tercih yapmaları istenir. Malta dil okulları, öğrencilere ilk tercih ettikleri yerde staj imkanı vermek için çaba sarfederler ancak maalesef garanti veremezler. Bu nedenle, öğrenciler staj yerleri konusunda esnek olmalıdırlar ve bilmelidirler ki ilk tercih ettikleri alanda olmasa bile staj yapmak çok yararlı olacaktır.

Öğrenciler, staj programına kayıt olmak için CV lerini bir önyazıyla beraber sunmak zorundadır. Gönderilecek evraklar, kurs başlangıcından 4 hafta, ve/veya staj başlangıcından 8 hafta önce okulun eline geçmelidir. Özgeçmiş, öğrencinin önceki eğitimini ve profesyonel iş deneyimini içermelidir. Ayrıca özgeçmişte, öğrencinin ilgi alanları ve neden staj programına başvurduğu bilgisi de olmalıdır.

Malta Staj hakkında daha fazla bilgi için http://www.maltaegitimrehberi.com/maltada-staj/

Amerika’da Internship Programı/Maaşlı: Üniversite veya Y.Lisans son sınıfta olup staj başlama tarihi itibarıyla mezun olacak veya mezuniyetin üzerinden 1 sene geçmemiş tüm adaylar başvurabilir. Internship programının amacı, yeni mezun olduğunuz alan ile ilgili Amerika’da iş tecrübesi elde etmektir. Staj yapılması istenilen alan ile eğitim aldığınız alan aynı yada ilgili alanlarda olmalıdır. Internship programının süresi 3-12 aarasında değişmektedir.

Professional Carreer Training ( Amerika’da PCT ) Programı/ Maaş Staj : Üniversiteden mezun olduğu alanda en az 1 yıl iş deneyimi olan  yada mezun olduğu alandan farklı bir sektörde staj yapmak isteyen, staj yapmak istediği alanda en az 5 yıl profesyonel deneyimi ve referansları olan adaylar başvurabilir. Hatta üniversite mezuniyeti olmayan ama staj yapmak istediğiniz alanla ilgili en az 5 yıllık iş deneyim sahibi olan kişiler de bu programa başvurabilir.Staj programının süresi 3-18 aydır. Yurtdışı staj programları arasında en çok ilgi gören malesef yerleşimin en az olduğu staj alanıdır.

Professional Career Training (PCT) Programı’nın kayıt ve iş yerleşim süreci, Internship programının koşullarıyla hemen hemen aynıdır.

Yurtdışında staj size ne kazandırır ?

  • Yurt dışında eğitim ve yaşam tecrübesi edinme,
  • Çalışma alanı ile ilgili pratik yapma ve bu esnada dil yeterliliğini kazanma,
  • İş hayatı ve kişisel yaşam için farklı bakış açılarını gözlemleme,
  • Kişisel bilgi ve becerileri geliştirme,
  • CV’ye eklenebilecek iyi bir referansa sahip olma,
  • Farklı kültürden insanlarla tanışma ve arkadaş edinme,
  • Farklı bir ülkeyi gezme ve keşfetme.

Yurtdışı stajlar için hangi ülke tercih edilmeli ?

Türk öğrenciler staj programı için genellikle vize prosedürleri nedeniyle genellikle Amerika ve Kanada’yı tercih etmektedir. İngiltere kısa süreli eğitim almak ve staj programına katılmak isteyen öğrencilere çalışma izni vermediği için tercih edilememektedir. Malta son yıllarda staj için tercih edilen bir diğer ülkedir.

Yurtdışı Staj programalrı için yaş sınırı nedir ?

Yurtdışı staj programları için en az 18 yaş sınırı var. Staj programının özelliğine göre yaş sınırları değişiklik gösterebilir. Amerika’da sunulan Internship için yaş sınırı 18-28 iken, PCT yaş sınırı 20-35’dir.

Yurtdışında staj yaparken öğrenciler dil eğitimi de görebilir mi?

Dil eğitimi ve meslekî eğitim ile birlikte sunulan staj programları mevcuttur. Bu staj programlarına katılanlar programın ilk yarısında teorik eğitim alır ve sonrasında maaşlı bir işe yerleştirilirler. Özellikle Kanada ve Avustralya’da mevcut olan bu programlarda staj öncesi alınan eğitim zorunludur. Amerika staj programları gibi doğrudan staja başlamak mümkün değildir. Malta’da hem dil okulu hem de staj yapılabilmektedir.

Yurtdışı staj için yabancı dil düzeyi ne olmalıdır ?

Dil yeterliliği tercih edilen staj programına göre değişiklik gösterir. Kanada ve Avustralya’da sunulan dil eğitimi+staj programı (Work&Study) için en az Intermediate düzeyde dil yeterliliği gereklidir. Amerika’daki Internship ve PCT programları için ise Upper-Intermediate/Advanced düzeyde dil yeterliliği zorunludur.

http://www.yurtdisiegitimevi.com/wp-content/uploads/2016/01/yurtdisinda-staj.jpghttp://www.yurtdisiegitimevi.com/wp-content/uploads/2016/01/yurtdisinda-staj-150x150.jpgadminYurtdışı StajstajStaj iş hayatına başlayacak kişiler için bir ön prova diyebiliriz. Öğrenci iken çalışarak tecrübe edinmek mezun olduktan sonra profesyonel iş yaşantısında geçişte kesinlikle önemli bir avantaj sağlar. İşte bu anlamda iyi bir kariyer hedefleyen tüm öğrencilere yada yeni mezunlara kesinlikle yurtdışı staj programalarını tavsiye edeiyoruz. Yurtdışında staj olanakları neler, kimler faydalanabilir,...Yurtdışı Eğitim